دانشجویان در دانشگاه فنی ماساچوست در ابداعی جالب دست به ساخت یک لامپ بطری خورشیدی زده‌اند که می‌تواند روشنی‌بخش میلیونها خانه فاقد برق باشد.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) این فناوری همان طور که از اسم آن بر می‌آید، از بطری یک لیتری آب تصفیه‌شده و مقداری سفیدکننده بوجود آمده و اکنون در میان خانه‌های فیلیپینی توزیع شده است.

هدف بنیاد سازنده این بطری روشنایی، استفاده از منابع جایگزین نور خورشید برای روشنایی بخشیدن به یک میلیون خانه این کشور تا سال 2012 است.

برای درخشیدن این بطری، سوراخهایی در سقف فلزی خانه بوجود آمده و در هر کدام یک بطری بطوری که نیمی از آن از سقف دیده شود، بسته و محکم می‌شود. آب تمیز باعث انتشار نور از طریق انعکاس در جهات مختلف شده و می‌تواند درخششی برابر با یک لامپ برق 55 وات را ارائه دهد. ماده سفیدکننده نیز از رشد کپک در آن جلوگیری کرده و از این رو این لامپ‌ها تا پنج سال از دوام برخوردارند.

اگرچه این لامپهای خورشیدی تنها در روز کاربری دارند، اما نیاز بسیاری از مردم مانیل، فیلیپین و دیگر شهرها را که خانه‌ها در آنها با فاصله نزدیک از یکدیگر قرار داشته و نور خورشید از پنجره‌ها داخل نشده و در طول روز تاریک هستند، برآورده می‌کند.

از مزیت‌های لامپ‌های بطری خورشیدی می‌توان به امنیت و پایداری آنها در مقایسه با شمع یا اتصالات معیوب برقی اشاره کرد. ساخت و نصب این لامپها نیز کم‌هزینه بوده و هزینه اجرایی در زمان کاربری ندارد.
چای علاوه بر تاثیرات فراوانی که
به عنوان یک نوشیدنی سالم بر بدن می گذارد، نقش فوق العاده ای در جلوگیری از سرطان
ایفا می کند.

*نتایج
پژوهش های محققان استرالیائی نشان می دهد، مصرف طولانی مدت چای (به ویژه چای سبز)
خطر بروز سرطان تخمدان که یکی از سرطان های شایع در زنان بوده و سومین دلیل مرگ در
آنها به شمار می رود را ۷۷ درصد کاهش می دهد.

در این تحقیق که بر روی ۹۰۰ زن صورت گرفت، مشخص شد چای حاوی ماده ای
به نام کاتیشین است که می تواند بدن را در برابر بروز سرطان های تخمدان و مثانه
محافظت نماید، ضمن اینکه تاثیر قابل توجهی بر سلامت قلب می گذارد. نوشیدن
بیش از ۲ فنجان چای در روز
خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی را ۴۰ درصد
کاهش می دهد.